مشاوره تحصیلی

به امید آینده ای بهتر برای کلیه جویندگان علم ودانش که در اینجا قرار است راههای موفقیت در تحصیل را بررسی کنیم.

افراد افسرده تمایل دارند در نشان دادن دردهای جسمی خود اغراق و زیاده روی کنند

محققان می‌گویند؛ افرادی که مبتلا به افسردگی هستند در اظهار دردهای خود اغراق می‌کنند. آزمایشات نشان می‌دهد؛ افراد افسرده تمایل دارند دردهای جسمی خود را بیشتر از آنچه که واقعا هستند، ابراز کنند. محققان دانشگاه یووآ خاطرنشان کردند که علت این اغراق و زیاده روی در بیان درد در واقع مشکلات روان تنی نیست بلکه عامل اصلی آن افسردگی است.

به گفته محققان؛ افسرده‌ها تمایل دارند که دائم موضوعات بد را به یاد بیاورند وبه آنها بیندیشیند و در ابراز بدی‌ها اغراق کنند.

دکتری جری سولس محقق و روانشناس این دانشگاه تصریح کرد: کسانی که احساس افسردگی می‌کنند وقتی از آنها درباره دردهای جسمی‌شان سوال می‌شود اغلب در ابراز حد آنها بیشترین درصد خطا را دارند. البته این اغراق در اظهار درد آگاهانه نیست بلکه خود آنها از این موضوع بی اطلاع هستند.

در این تحقیق روانشناسان روی ۱۰۹ شرکت کننده مطالعه کردند که همگی زن بودند. به این افراد پرسشنامه‌هایی داده شد تا با بررسی پاسخ آن، میزان افسردگی و روان تنی در این گروه ارزیابی شود.

نتایج تحقیقات نشان داد: کسانی که درصد افسردگی بیشتری دارند در بیان شدت و تعداد دفعات دردهایشان بیشتر اغراق می‌کنند. این در حالی است که مدت ۳۰ سال روانشناسان تصور می‌کردند روان تنی عامل اصلی این بزرگنمایی در ابزار دردهای جسمی است.

محققان آمریکایی هم چنین تاکید کردند که نرخ ابتلا به افسردگی در فرهنگهای غربی به مراتب بیشتر است. این اطلاعات با بررسی اطلاعات ژنتیکی حاصل از مردم ۲۹ کشور مختلف جهان بدست آمده است.

محققان دریافته‌اند؛ در ژنتیک مردم کشورهای غربی یک نسخه وجود دارد که احتمال بروز دوره‌های افسردگی حاد را در مواجهه با استرس‌های چندگانه زندگی افزایش می‌دهد.

مشروح این خبر در مجله «طب سایکوسوماتیک» منتشر شده است.

+ عزیزاله کرامتی ; ۸:۱٧ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/۸/۱٧
comment نظرات ()